Ricinus communis (skočec obecný) je keř, jenž se v posledních letech stal celebritou českých internetových diskuzí o kojení a zároveň jedním z nejvíc nadužívaných homeopatických léků. Často se mě na něj ptáte. Není snadné odpovědět v pár větách, a proto nakonec vznikl tento článek. Pokusím se v něm přinést pohled někoho, kdo se věnuje laktačnímu poradenství a homeopatii zároveň.
Český název skočec asi málokomu něco řekne, ale když slyšíme o ricinu, případně ricinovém oleji, už jsme doma. 😉 Semena skočce obsahují prudce jedovatý ricin, který z něj dělá jednu z nejjedovatějších rostlin na světě. Při výrobě ricinového oleje se surovina od toxinů očišťuje a ani u homeopatik se vzhledem k bezpečnému výrobnímu postupu a mnohonásobnému ředění otravy obávat nemusíte. Homeopatický přípravek ze skočce seženete v lékárnách pod názvem Ricinus communis 5-30CH. To jsou přesně ty bílé kuličky, které spousta žen shání s přáním mít dostatek mléka pro svoje miminko.
„Jak se jmenují ta homeopatika na kojení? Poraďte… Každým dnem rodím a chtěla bych podpořit tvorbu mléka už teď.“
Pohybuji se v bublině, kde se rodí a kojí o 106. Víceméně denně se ke mně dostávají podobné otázky. A já si lámu hlavu, jak odpovědět výstižně, odpověď na tuto otázku je totiž jednoduchá a složitá zároveň. Tak tedy… Žádná univerzální homeopatika „na kojení“ neexistují. Ne, fakt ne. I když se to často píše i ve zdrojích, které se tváří důvěryhodně. Homeopatika nejsou jako běžné léky, u nichž se docela dobře můžeme spolehnout na to, že u všech lidí fungují stejně. Jako že když si deset různých lidí vezme na horečku Paralen, u většiny z nich po něm ta horečka prostě klesne. Na základě takové zkušenosti pak máme tendenci si myslet, že když deset žen použije homeopatický Ricinus communis, tak všem bez rozdílu pomůže s kojením. A ono ne. Ono je to jinak. V případě homeopatik totiž nehledáme lék „na kojení“ nebo „na málo mléka“, ale lék „pro paní Nováčkovou“, „pro paní Svobodovou“ a „pro paní Čermákovou“. A vždy se předtím, než se pustíme do pátrání, potřebujeme zeptat – vyžaduje tato situace opravdu homeopatickou léčbu? Nebo je na místě jiné řešení?
Preventivní užívání homeopatik ještě před porodem, tedy v době, kdy dosud žádné potíže nevznikly, nedává z homeopatického hlediska smysl. Je to podobné, jako byste užívali preventivně ten zmiňovaný Paralen s představou, že vás pak neskolí žádná viróza. Co ale může být užitečnou prevencí potíží, je příprava na porod a šestinedělí, pečlivý výběr porodnice, fyzická blízkost s miminkem, kojení podle jeho potřeb, neomezování jeho vrozených instinktů, vhodná poloha a přisátí, nepoužívání dudlíků, silikonových kloboučků, lahví, stříkaček atd. Pojďme se spolu podívat na ilustrační praktické příklady, díky nimž si uděláme konkrétnější představu, kdy nám mohou homeopatika pomoci a jak se k jejich výběru přistupuje.
Bára a Lukášek (3 dny)
Báře Ricinus do porodnice přinesla kamarádka, protože to vypadalo, že ani třetí den po porodu stále nemá mléko. Lukášek se narodil v pořádku, po narození strávil dvě hodiny u maminky na hrudi a poprvé se přisál k prsu. Dostali instrukce dbát na pořádné zaboření tvářiček, brady i nosánku do prsu. Nebylo to příliš příjemné, ale kojení prý bolí, dokud si prsa nezvyknou. Celé ty první dny se Báře zdálo, že Lukášek při krmení víc klimbá než pije, sestřička radila, aby ho před kojením přebalila a pak ho lechtala za ouškem, ale to nefungovalo. Mezi krmeními spal dlouhé hodiny a bylo těžké ho probudit. Pak přišla ta zpráva: „Vaše miminko nepřibírá a nemůžeme už čekat, až se Vám spustí mléko. Dostanete dokrm.“
Měla Bára nedostatek mléka? A co má být prvním opatřením v takové situaci?
Předně si pojďme říct, že mléko vzniká v prsou už v těhotenství, nepřichází až nějaký třetí nebo čtvrtý den po porodu, jak se s oblibou traduje. Ono tam prostě už je. A jde o to, aby se k němu miminko dostalo a vypilo ho dostatek. Všechny vrozené reflexy fungují nejlépe, je-li děťátko v kontaktu kůže na kůži s mámou. Bára svlékla synka do plínky, přitulila si ho na prsa a společně se přikryli. Ve chvíli, kdy se Lukášek vzbudil, byl díky kontaktu kůže na kůži aktivnější a sám jevil zájem se přisát. Bára mu pomohla, aby měl v prsu zabořenou jen bradu, což umožnilo bradavce dostat se hlouběji do pusinky a mléko tak najednou teklo mnohem rychleji. Kojení začalo být šetrnější i pro prsa. Tomu se říká dvě mouchy jednou ranou. 🙂 Díky pár dalším tipům, které Báře dala laktační poradkyně, Lukášek už při krmení nepospával a během několika dní byl znát velký obrat k lepšímu v jeho prospívání. Začal se i sám budit a hlásit o mléko. Žádná homeopatika nebyla potřeba.
Co by se stalo, kdyby Bára místo zlepšování kojení začala užívat Ricinus?
Možných reakcí na Ricinus je několik. Někdy se nestane vůbec nic (to když je jeho výběr úplně vedle). U žen, které jsou k němu citlivé, může přispět k přechodnému pocitu plnosti prsů. K tomu by však v tomto případě s velkou pravděpodobností došlo i bez Ricinu. Proč? Protože už od začátku vázlo jejich vyprazdňování a to může vyústit právě v nadměrné nalití zhruba 3-5. den po porodu. Někdy tento stav doprovází i bolestivé zatvrdliny, otok a pro miminko je těžší prs uchopit. Ricinus by tohle všechno mohl ještě zvýraznit. Vzhledem k tomu, že hlavní příčina neprospívání – neefektivní pití – by zůstala nevyřešená, kojení by se homeopatiky nezlepšilo.
Můžeme si všimnout, že za Bářinými problémy nestála žádná nemoc, žádná patologie (například nedovyvinutá mléčná žláza, chirurgická operace prsů, akutní nebo chronické obtíže apod.), ale souhra vnějších okolností, které měly na kojení nepříznivý vliv. Tyto okolnosti bylo nutné nejprve odstranit, aby se problémy pořád dokola nevracely (homeopaté tomu říkají „udržující příčina“ – příčina, která brání vyřešení případu).
Simona a Adélka (3 týdny)
Simoně dělá starosti náhlá změna v chování jejího miminka. Až dosud to u nich vypadalo tak, že se Adélka nakojila, usnula a dvě nebo tři hodiny spinkala. Teď se začala po přendání do postýlky budit a plakat a chce znovu k prsu. Simona se obává, že jí mléko nestačí a má hlad. Prsa jsou pocitově prázdná. Od homeopatik si slibuje, že bude mléka víc a její dcerka zase začne spát tak dobře jako dřív.
Jedná se o nedostatek mléka? A co má být prvním opatřením v takové situaci?
Ze všeho nejdříve je důležité vyhodnotit, jak kojení vypadá a jak se u něj miminko projevuje. Laktační poradkyně Simonu ujistila, že měkkost prsů nevypovídá o tvorbě mléka vůbec nic a není nutné se tím znepokojovat. Naučila ji rozeznat, jestli Adélka pije dostatečně. Ukázalo se, že v tom nebyl žádný problém, kojila se krásně a podle dětského lékaře i pěkně prospívala. Nebyl tedy důvod navyšovat tvorbu mléka. Co ale pomohlo, bylo porozumění tomu, jak se vyvíjí dětský spánek a jaké jsou potřeby miminek v tomto věku. Ukázalo se, že Adélku budilo přendávání do postýlky. Ta nejmenší miminka mívají spánek poměrně tvrdý, ale v druhé půli šestinedělí se to už může začít měnit. Kojení bylo pro Adélku prostředkem, který ji uklidnil a umožnil jí znovu usnout. Nešlo tedy o prázdné bříško a kojení z hladu, kojení má prostě spoustu dalších funkcí 😉 a jednou z nich je vzájemná blízkost a vytváření pocitu bezpečí. Spánek se zlepšil díky několika základním opatřením. Simona začala využívat dobu, kdy Adélka usnula u prsu, i ke svému vlastnímu odpočinku (nechala si ji u sebe a četla si knížku, nasadila sluchátka a sledovala film nebo relaxovala). Naučila se kojit vleže na boku, což jí umožnilo si s dcerou buď schrupnout a nebo od ní vstát, aniž by s ní musela jakkoliv manipulovat. Velkou službu udělalo i nosítko, díky němuž se zvládla postarat o vaření a další nezbytné záležitosti a Adélka se v něm zatím dobře prospala.
Co by se stalo, kdyby Simona začala užívat Ricinus?
Pokud by k němu byla citlivá, mohl by u Simony Ricinus způsobit přechodný pocit plných prsů a další příznaky, které by měly vliv na to, jak se bude Simona cítit. Avšak na Adélčině spánku by se nezměnilo nic, příčina buzení totiž nebyla v tvorbě mléka.
Používá-li se homeopatikum jen lokálně bez zohlednění příčiny potíží a celkového stavu ženy, může opravdu přechodně mírně zvýšit tvorbu mléka, ale tento efekt nikdy není dlouhodobý. Může se také stát, že si tělo energii potřebnou ke stimulaci tvorby mléka vezme na nevhodných místech. To může vypadat tak, že se objeví příznaky, které žena dosud neměla a které si s homeopatiky většinou ani nespojí – například větší únava, poruchy spánku, výkyvy nálad, plačtivost, podrážděnost, zažívací problémy, prohloubení některých chronických potíží a jiné neduhy.
Jitka a Adámek (4 týdny)
Adámkův příchod na svět trval několik dní. Kontrakce byly křečovité, ale neefektivní a nevedly porod ke zdárnému konci. Jitka cítila ztuhlost v zádech a nohou a začaly se jí vracet obavy o miminko, které ji z nejasných důvodů provázely už v těhotenství. Celá vysílená nakonec souhlasila s podáním oxytocinu a neprotestovala, když jí v závěru porodu porodní asistentka skočila na břicho a silou vytlačila dítě ven. Vzápětí potrápil Jitku ještě plný močový měchýř, který se nedařilo vyprázdnit normální cestou, a musela podstoupit vycévkování. V porodnici zůstali déle kvůli problémům s kojením a novorozeneckou žloutenkou a nakonec odcházeli domů s dokrmem. Navzdory tomu, že Adámek přišel na svět nakonec v pořádku, nemohla se Jitka ani po porodu zbavit negativních pocitů, co všechno se mohlo stát, a strach o něj přetrvával nadále. Od počátku jí byla oporou zkušená laktační poradkyně a využívaly společně veškeré nástroje, které měly k dispozici, aby zabezpečily bezproblémové kojení. Adámek se krmil pěkně a aktivně, ale bylo vidět, že pije jen prvních pár okamžiků a pak už přes veškerou snahu mléka moc neteklo. Dokrm dostával cévkou přímo na prsu a nikdy neměl lahev ani dudlík. Vzhledem k tomu, že potřebné množství dokrmu bylo velké a nedařilo se vůbec snížit, rozhodla se Jitka ke všem opatřením přidat ještě homeopatika.
Jednalo se o nedostatek mléka? A jakou roli zde mohou sehrát homeopatika?
Tato žena využila veškeré možnosti, které měla k dispozici, a přesto nedochází k žádným změnám k lepšímu. Zde mohou homeopatika pomoci, zvolí-li se vhodný lék. A bude to… Ricinus communis? Ne. V takovémto případě je indikováno Causticum. A to z toho důvodu, že v sobě spojuje příznaky, které se celým příběhem táhnou jako červená nit. Především je to paralýza na nejrůznějších rovinách, která zdaleka není typická pro Ricinus. U Caustica se do jednoho vzorce spojuje protrahovaný porod s neefektivními kontrakcemi, retence moči, ztuhlost těla a snížená tvorba mléka – obrazně řečeno, jako by něco bránilo děloze vyvinout dostatečnou sílu k vypuzení miminka, jako by močovému měchýři něco bránilo vypudit moč ven, jako by prsům něco bránilo uvolnit dostatek mléka. Spolu se strachem o miminko jsou tohle všechno pro homeopata cenné indicie, které ho dovedou ke Causticu.
Co by se stalo, kdyby Jitka místo Caustica užívala Ricinus?
Ricinus celkovým příznakům této ženy neodpovídá a pokud by měl vůbec nějaký efekt, pak jen povrchový a krátkodobý (což je typické pro částečně podobný, ale ne úplně přesný homeopatický lék). Jak jsme si uváděli výše, jeho užívání by mohly doprovázet i nepříjemné symptomy. Zatímco po Causticu můžeme očekávat celkové zlepšení v podobě zmírnění obav, nárůstu energie, uvolnění ztuhlosti a spuštění mléka.
Eva a Honzík (5 týdnů)
Do porodnice Evu přivezla sanitka tři týdny před termínem porodu kvůli krvácení. Ukázalo se, že se začala předčasně odlučovat placenta, a bylo nutné provést akutní císařský řez. Po něm skončila na JIP a zotavovala se z krevní ztráty. Kromě silného vyčerpání ji v tu dobu trápila i nepříjemná plynatost, jíž nic neulevovalo. Její syn Honzík byl zatím na umělé výživě a teprve v dalších dnech ho přiváželi ke kojení. Po propuštění domů začala Eva usilovat o to, aby mohli od dokrmování přejít k výlučnému kojení. S pomocí laktační poradkyně podnikla kroky, které by měly pomoci. Pozorovaly však jen malý efekt, tvorba mléka je stále nízká. Evu sužuje obrovská únava, navzdory tomu, že se snaží dostatečně odpočívat, hlídat si pitný režim i výživnou stravu. V noci se budí hladem a chodí vyjídat ledničku. Rekonvalescenci po ztrátě krve zajišťuje i pomocí doplňků stravy podporujících krvetvorbu. Přesto přetrvává vyčerpání, podrážděnost a za moc nestojí ani spánek – nemůže zklidnit myšlenky před usnutím a v noci ji budí živé sny. Uvedla, že se velmi silně potí a to jí odčerpává další energii.
Jedná se o nedostatek mléka? A jakou roli zde mohou sehrát homeopatika?
Eva se i v závěru šestinedělí potýká s následky velké krevní ztráty, ze které se jí nedaří zotavit. Její tělo je momentálně velice citlivé na sebemenší ztrátu tekutin a pocení a odchod očistků pro něj znamenají další zátěž. V této situaci může dojít i k tomu, že tvorba mateřského mléka nebude dostatečná. Klíčové je zaměřit se na obnovu sil celého organismu, s tím ruku v ruce půjde i větší produkce mléka. K tomu může pomoci i vhodně zvolené homeopatikum. A ani v tomto případě jím není Ricinus communis. Tentokrát symptomy ukazují k léku s názvem China. China v sobě spojuje potíže po ztrátě tekutin, zhoršování stavu jakoukoliv jejich další ztrátou, podrážděnost, problémy se spánkem a velký hlad v noci. Jako potvrzující příznak nám slouží nadýmání s nafouknutým břichem, které se objevilo po porodu.
Co by se stalo, kdyby Eva místo Chiny užila Ricinus?
Opomeneme-li celkový Evin stav a budeme-li se soustředit jen na jeden lokální problém (tvorba mléka), může zde mít Ricinus přechodně mírný účinek. Nelze však očekávat, že povede k tomu, aby se Eva cítila celkově lépe. Tvorba mléka může krátkodobě stoupnout, ale homeopaté v takových chvílích vídají prohloubení vyčerpání nebo podrážděnosti a po pár dnech opětovný pokles tvorby. Naproti tomu po použití přesného homeopatika, které je zvoleno s ohledem na celkový stav ženy, se ze všeho nejdříve musí zlepšit vyčerpání a zrychlit zotavování po prodělané krevní ztrátě souběžně s klidnějším spánkem. V souvislosti s tím pak následuje i dostatek energie k tvorbě mléka.
Závěrem
Ricinus communis může být užitečný při potížích s tvorbou mléka, v úvahu však přichází jen ve velmi malém (víceméně mizivém) procentu případů, většinou je indikován špatně. Mnohdy postačí k úspěchu odstranění příčiny, která potíže s kojením způsobila. Vyžaduje-li stav ženy podávání homeopatik, je vhodné sáhnout po takových, která jsou zvolena na míru přímo pro ni. Existují jich stovky a Ricinus communis zdaleka není jediný, který může přicházet v úvahu.